CHCETE MÍT KOMPLETNÍ PŘÍSTUP?
REGISTRUJTE SE!

ZAJÍMAVOSTI

Dítě s diabetem a sport - 2. část

V minulém článku jsme se zabývali spíše výhodami, které sport dětem s cukrovkou přináší, nyní se více zaměříme na problémy, které při sportu a zvýšené fyzické aktivitě mohou vzniknout a tomu jak se jich vyvarovat.

Asi největší hrozbou je hypoglykemie, tedy velmi nízká hladina cukru v krvi. Ta se může objevit po nebo při cvičení, obzvláště pokud je v těle hodně inzulínu (např. ihned po dávce). Hypoglykemie se projevuje pocením, malátností, třesem, slabostí, úzkostí nebo problémy s koncentrací.

Při sportu však může docházet i naopak ke zvýšení hladiny cukru v krvi. V zátěži totiž svaly potřebují více energie a tak tělo uvolňuje do krevního oběhu více cukru. Ten tam pak, pokud nemá jedinec dostatek inzulínu k jeho zpracování, zůstává. Zvýšená hladina cukru se projevuje žízní, pocením a rozostřeným viděním.

Děti s cukrovkou by měly začít sportovat vždy s dostatkem (ne však přebytkem) inzulínu v těle. V opačném případě by totiž tělo mohlo v zátěži začít produkovat částice zvané ketony. Ty se začínají objevovat, když tělo nemá inzulín k tomu, aby mohlo spalovat cukr k výrobě energie. Místo toho spaluje zásoby tuku a navyšuje ketony, jejich vysoké hodnoty pak mohou vést až k diabetické ketoacidóze. Koncentrace ketonů v krvi se dá zjistit testem moči.

S jakou hodnotou cukru a inzulínu v krvi by mělo začít dítě sportovat je individuální a vhodné prokonzultovat s lékařem. Ten také sdělí, jaké hodnoty by měli být na konci sportovního výkonu.

Dítě by mělo přesně vědět jaké jsou symptomy hypoglykémie a hyperglykémie a pokud že se objeví, tak musí ihned s fyzickou zátěží skončit. Aby všechen sport probíhal hladce, je třeba dodržovat určitá pravidla. Mezi ty například patří:

  • Pravidelně se měřit: lékař díky naměřeným hodnotám lépe zjistí, co a jak je potřeba upravit

  • Brát inzulín podle plánu: Důležité je i píchat si ho do oblastí, které nejsou sportem zatíženy. Například pokud jde hrát dítě fotbal, nemělo by si ho píchnout do nohy. Tím by totiž mohl být inzulín zpracován příliš rychle a mohla by hrozit hypoglykémie

  • spávná strava: Lékař by měl dítěti určit jídelní plán, který by měl brát ohled na sportující dítě. Ve dny tréninků by měl například obsahovat více menších svačin. Dítě, i nesportující, by mělo mít u sebe vždy něco k zakousnutí nebo k pití.

  • Vše pohromadě: Dítě by mělo mít speciální batůžek ke sportu, ve kterém by kromě cvičebního úboru měly být pohromadě i všechny věci potřebné k u držení správné hladiny cukru. K tomu například i kartičky s kontaktními údaji nebo návodem, co dělat v případě problémů.

  • Konzultace s trenéry: Trenér dítěte by měl rozhodně vědět o jeho zdravotním stavu a o tom, co dělat v případě potíží.
    • Ivan Skácel, redakce ,


© Webkomplet s.r.o., 2013